• 22394591
  • شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 16:00

آغازنخستین مرحله برداشت گیاهان دارویی کمیاب از زمین‌ کشاورزی دانشگاه آزاد واحد رشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برای اولین بار در سطح کشور گیاه دارویی " آب بشقابی " در یک هکتار از زمین های زراعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برداشت شد.

احیا مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران

مشکلات عمده در زمینه تولید و صادرات گیاهان دارویی

کشف یک جسد

به گزارش ایسکانیوز، برداشت محصول گیاهان دارویی کمیاب تولید شده در یک هکتار از زمین های زراعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان آغاز شد.
دکتر علیرضا امیرتیموری دبیر هیات امناء و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به انعقاد قرارداد همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با شرکت دانش‌بنیان ترانه های شفابخش طبیعت که یکی از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و در راستای سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی در رشد درآمدهای غیر شهریه و تولید علم نافع، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های لازم در اواخر اردیبهشت سال 1396 یک هکتار از زمین زراعی دانشکده کشاورزی این واحد دانشگاهی را جهت کشت گیاهان دارویی اختصاص داد.
وی ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در طول مدت زمان حدود چهار ماه با توجه به اقلیم جغرافیایی استان گیلان در زمینی به مساحت یک هکتار شروع به کشت نوعی ازگیاهان دارویی کمیاب به نام آب بشقابی کرده است که در نوع خود بی نظیر است».


دکتر امیرتیموری همچنین اظهار کرد: با توجه به ایجاد بستر های لازم در این واحد دانشگاهی ، در حال حاضر پیش بینی می شود که حدود یک تن از محصول گیاه دارویی " آب بشقابی " برداشت خواهد شد که این گیاه مهم در صنایع داروسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد های زیادی خواهد داشت و با پیش‌بینی اقدامات زمان‌بندی شده خواهیم توانست در آینده ای نزدیک در جهت تولید انبوه این گیاه و نمونه های گیاهی کمیاب مشابه دیگرمنطقه در دو واحد رشت و لاهیجان اقدام کنیم و علاوه بر جلوگیری از خروج ارز کشور، در جهت کمک به رشد علوم دارویی کشور ، اقدام کنیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان با تشکر از ستاد فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت اختصاص تسهیلات حمایتی از این طرح ، تصریح کرد: بر اساس قرارداد منعقد شده با این شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، قسمتی از درآمد حاصل از فروش محصولات تولیدی به دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اختصاص خواهد یافت.